خانه / اطلاعات سلامت / آلزایمر / آلزایمر و علائم آن را بشناسیم

آلزایمر و علائم آن را بشناسیم

بیماری پیشرونده‌ای است که حافظه و دیگر عملکردهای مهم ذهنی را تخریب می‌کند

بیماری آلزایمر در نخستین مراحلش معمولا ۱۰ علامت هشدار دارد:

  1. اختلال حافظه
  2. اختلال در انجام وظایف روزمره
  3. گم کردن زمان و مکان
  4. اختلال در گفتار
  5. اختلال در قضاوت
  6. اختلال در تفکر
  7. تغییر در خلق و خو
  8. جابه‌جا گذاشتن وسایل
  9. از دست دادن یا کاهش انگیزه زندگی
  10. تغییرات شخصیتی

روند پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد مختلف با توجه به شرایط و پیشینه زندگی، زمان تشخیص، نوع اقدام‌های مراقبتی و درمانی متفاوت است و گاهی به ۱۰ سال هم می‌رسد. به طور کلی این بیماری ۳ مرحله دارد:

الف)مرحله اول: در این مرحله حافظه اختلال پیدا می‌کند.این اختلال بیشتر در حافظه کوتاه مدت است. قدرت یادگیری سالمند کم می‌شود. این نقص به صورت رفتار تکراری در فرد ظاهر می‌شود. بیمار پرسش‌های خود را مرتب تکرار می‌کند یا یک کار را چند بار انجام می‌دهد. اما هنوز بیمار می‌تواند به طور مستقل خود را اداره کند.

ب)مرحله دوم: در این مرحله اختلال حافظه بیشتر می‌شود انجام دادن کارهای پیچیده‌تر نظیر پخت و پز، خرید و اداره امور مالی برای سالمند دشوار می‌شود. توانایی قضاوت را از دست می‌دهد و تصمیم‌های نادرست می‌گیرد. به تدریج قدرت شناسایی او کم و در تشخیص اطرافیان خود به ویژه آشنایان دورتر دچار مشکل می‌شود.گاهی راه خانه را گم می‌کند. گاهی نام اشیا را فراموش می‌کند.

پ)مرحله ی سوم: این مرحله، مرحله پایانی است. سالمند همه چیز و حتی نام خود را از یاد می‌برد. کنترل ادرار و مدفوع، قدرت تکلم و حرکت را از دست می‌دهد. حتی بلع بیمار دچار مشکل می‌شود. در این مرحله بیمار کاملاً وابسته به دیگران است.

برای این بیماری هنوز درمان قطعی وجود ندارد، ولی می‌توان سیر بیماری را برای مدتی محدود کرد. برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر انجام فعالیت‌هایی که برای تقویت حافظه عنوان شد، سفارش می‌شود.

برخی محققان معتقدند که سطوح کم ویتامین D با کاهش حافظه و کاهش شناختی ناشی از افزایش سن و بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

اگر یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ دچار این‌ بیماری‌ است‌، حالت‌ خصومت‌ آنها را به‌ خود نگیرید. محیط‌ خانه‌ را طوری‌ تغییر دهید که‌ فرد بیمار دچار آسیب‌ بدنی‌ نشود. اگر مراقبت‌ از یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ که‌ دچار این‌ بیماری‌ است‌ را به‌ عهده‌ دارید، از دیگران‌ درخواست‌ کمک‌ کنید تا بتوانید به‌ خود استراحت‌ دهید. از اینکه‌ نیاز به‌ استراحت‌ و فراغت‌ دارید احساس‌ گناه‌ نکنید حتی‌ اگر بیمار از این‌ مسأله‌ احساس‌ رضایت‌ نداشته‌ باشد. اگر گروه‌ حمایتی‌ برای‌ خانواده‌ بیماران‌ آلزایمر وجود دارد به‌ آن‌ بپیوندید و اگر وجود ندارد به‌ ایجاد آن‌ اهتمام‌ ورزید. افراد مراقبت‌کننده‌ از بیمار می‌توانند برخی‌ از مشکلات‌ بیمار را با اجرای‌ بعضی‌ کارها کاهش‌ دهند. مانند تکرار، برای‌ بیمارانی‌ که‌ مشکلی‌ در حافظه‌ دارند شاید یادآوری‌ مکرر کمک‌کننده‌ باشد. و اطمینان‌دهی‌ که یک‌ گفتگوی‌ صمیمانه‌ مختصر و در عین‌ حال‌ قوی‌ می‌تواند بیمار مضطرب‌ یا آشفته‌ را آرام‌ کند. و منحرف‌ کردن‌ ذهن‌ بیمار ، که قدم‌ زدن‌ با بیمار می‌تواند در این‌ زمینه‌ کمک‌کننده‌ باشد.

 

منبع: سادوک، بنیامین؛ سادوک، ویرجینیا(۱۳۹۰). دستنامه روان‌پزشکی بالینی. ترجمه ارجمند، محسن؛ رضاعی و همکاران، انتشارات ارجمند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *